گزارش اطلاعاتی آمریکا: ایران در حال انجام فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای نیست

به گزارش مجله کوروش بزرگ، گزارش ارزیابی تهدیدهای جهانی که توسط دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر شده تصریح کرده ایران در حال انجام فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای نیست.

گزارش اطلاعاتی آمریکا: ایران در حال انجام فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای نیست

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت آمریکا در جدیدترین گزارش موسوم به ارزیابی تهدیدهای جهانی که چین را به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدها علیه آمریکا و نظم جهانی فعلی دانسته است.

در این گزارش آمده تلاش چین برای توسعه نفوذش، یکی از بزرگترین تهدیدها علیه آمریکا است. این گزارش همچنین هشدار داده چین قادر به انجام حملات سایبری است که می تواند موقتاًزیرساخت های حیاتی آمریکا را از کار بیندازد.

در این گزارش از روسیه، ایران و کره شاقتصادی هم به عنوان دیگر تهدیدها موجود علیه آمریکا نام برده شده است: پکن، مسکو، تهران و پیونگ یانگ نشان داده اند که قصد و توانایی پیشبرد منافعشان را به قیمت ضربه زدن به منافع ایالات متحده و متحدانش دارند.

در ادامه گزارش ارزیابی تهدیدها آمده است: چین، یک رقیب تقریباً همتراز با ما است و ایالات متحده را در چندین حوزه به خصوص در زمینه های اقتصادی، نظامی و فناوری به چالش کشیده و به دنبال تغییر دادن هنجارهای جهانی است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته بخشی از این گزارش که به ایران اختصاص دارد می تواند به مذاکرات جاری آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران اثرگذار باشد.

در بخشی از این گزارش آمده است: ارزیابی نهادهای اطلاعاتی این است که ایران در حال حاضر فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای انجام نمی دهد.

گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده مقام های ایران به احتمال زیاد تمایلی برای ورود به گفت وگو با آمریکا بدون کاهش تحریم ها نخواهند داشت.

دولت جو بایدن گفته قصد دارد آمریکا را به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ اردیبهشت ماه سال 1397 از آن خارج شد بازگرداند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام کرده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب نشینی ایران از اقدامات جبرانی ای عنوان کرده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده های طرف های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید کرده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1706

به "گزارش اطلاعاتی آمریکا: ایران در حال انجام فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش اطلاعاتی آمریکا: ایران در حال انجام فعالیت های کلیدی برای ساخت سلاح هسته ای نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید