خبرنگاران گفت وگوی تلفنی بورل و وزیرخارجه چین درباره اجرای کامل برجام

به گزارش مجله کوروش بزرگ، لندن - خبرنگاران - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امورخارجه چین روز دوشنبه درباره مسائل بین المللی از جمله اجرای کامل برجام از سوی تمام طرف ها تاکید کردند.

خبرنگاران گفت وگوی تلفنی بورل و وزیرخارجه چین درباره اجرای کامل برجام

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران از تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوسپ بورل در تماس ویدیویی با وانگ یی وزیر امور خارجه چین از نقش مثبت پکن در حفظ برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام و یاری به اجرای پروژه بازطراحی راکتور آب سنگین اراک تقدیر کرد.

وی بدون اشاره به تعلل و بی عمل اروپایی ها در قبال توافق هسته ای ایران، نسبت به گام های تهران در مورد کاهش تعهدات برجامی ابراز نگرانی کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین پیوند برلزوم پیگیری کوشش های دیپلماتیک برای اطمینان از اجرای کامل برجام توسط تمام طرف ها، وفق آخرین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو این توافق تاکید نمود.

تحریکات برجامی اروپا و آمریکا برای بازگشت این توافق به ریل اصلی، در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی یافته است. آدینه گذشته وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا به صورت مجازی تشکیل جلسه داده و درباره اهمیت اتخاذ رویکرد یکپارچه در قبال توافق هسته ای ایران بحث و گفتگو کردند.

آمریکا بدون در نظر دریافت خروج این کشور از برجام و پیامدهای ناشی از آن، لغو تحریم ها و بازگشت واشنگتن به این توافق را مشروط به اجرای تعهدات ایران نموده است. این در حالیست که جمهوری اسلامی همیشه اعلام نموده که در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

در همین پیوند، مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

دولت همچنین موظف است پس از 3 ماه از تصویب این قانون، گزارش دقیق اقدامات اجرا شده از جانب طرف های برجامی در زمینه بازگشت به اجرای تعهداتشان وفق برجام و برطرف کلیه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین هفته پیش نسبت به تغییر سطح همکاری ایران با آژانس هشدار داد. وی در توئیتی توضیح داد: همکاری و حسن نیت، یک خیابان دو طرفه است و نه یک بولوار یک طرفه.

غریب آبادی با بیان اینکه قانون جدید مجلس شورای اسلامی، فرصت دیگری را برای حفظ همکاری کاملا بی سابقه و چشمگیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی به وسیله برداشتن تحریم ها فراهم نموده است خاطر نشان کرد: امیدواریم فرصت ها از دست نروند، چرا که همکاری فوق العاده کنونی به همکاری عادی باز می شود.

کارشناسان و تحلیل گران مسائل سیاسی تحولات برجامی اروپا و آمریکا را با نزدیک شدن به خاتمه ضرب الاجل قانون لغو تحریم ها مرتبط می دانند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1537

به "خبرنگاران گفت وگوی تلفنی بورل و وزیرخارجه چین درباره اجرای کامل برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گفت وگوی تلفنی بورل و وزیرخارجه چین درباره اجرای کامل برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید