فرانسه خواهان رویکرد مشترک اروپا در حفظ برجام شد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، وزیر امور خارجه فرانسه در نشست روز پنجشنبه لندن ضمن تاکید بر بی اعتبار بودن اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران، خواهان رویکرد مشترک اروپا در حفظ برجام شد.

فرانسه خواهان رویکرد مشترک اروپا در حفظ برجام شد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای که پنجشنبه شب در تارنمای رسمی این وزارتخانه منتشر شد، گفت ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه این کشور روز پنجشنبه در نشستی مشترک با وزیران خارجه آلمان و انگلیس در لندن پیرامون گام های بعدی اروپا در ارتباط با برجام شرکت کرد.

براساس این بیانیه، لودریان در این نشست که جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به صورت ویدئوکنفرانس در آن شرکت نموده بود، بر اهمیت اقدام مشترک سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در حفظ توافق هسته ای با ایران به ویژه در چارچوب کوشش بی اعتبار ایالات متحده برای بازگرداندن تحریم های چندجانبه علیه ایران تاکید دوباره کرد.

این بیانیه همچنین اضافه کرد که وزیر خارجه فرانسه ضرورت لغو فوری گام های برجامی ایران در کاهش تعهدات را خاطرنشان نموده و خواهان رویکرد مشترک از سوی سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه برای حفظ برجام شد.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس و منطبق با مفاد توافق هسته ای برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام نموده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا نمایند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

آمریکا به تازگی کوششی را شروع نموده که با استناد بی پایه به حضورش به عنوان مشارکت نماینده در برجام به رغم خروجش از این توافق، با استفاده از مکانیسم ماشه همه تحریم ها را علیه ایران بازگرداند.

واشنگتن در اولین گام خود در این کوشش با شکستی سنگین در شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد و قطعنامه پیشنهادی اش برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با 11 رای ممتنع و دو رای مخالف رد شد.

ایالات متحده در دومین گام نامه ای به شورای امنیت مبنی بر عدم پایبندی چشمگیر ایران به توافق هسته ای و درخواست بازگشت همه تحریم ها را داد که با مخالف همه اعضا روبه رو شد.

ریاست شورای امنیت نیز اعلام نموده است که هیچ اقدامی در راستای نامه ارایه شده توسط آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها انجام نخواهد داد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1224

به "فرانسه خواهان رویکرد مشترک اروپا در حفظ برجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه خواهان رویکرد مشترک اروپا در حفظ برجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید