رایزنی جانسون و بایدن درباره برجام

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران (پانا) - بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا عصر پنجشنبه در حاشیه اجلاس گروه هفت پیرامون موضوع های مختلفی از جمله ایران و آخرین شرایط مذاکرات برجام گفت وگو کردند.

رایزنی جانسون و بایدن درباره برجام

به گزارش ایرنا، یک سخنگوی دفتر نخست وزیری عصر پنجشنبه با اعلام این خبر اشاره ای به جزئیات گفت وگوهای دوطرف در این زمینه نکرد. جو بایدن دیروز برای شرکت در اجلاس گروه هفت که از فردا(آدینه) در دهکده کورن وال شروع می شود وارد انگلیس شده است.

جانسون و بایدن درحالی پیرامون برجام رایزنی کردند که دولت پیشین آمریکا دو سال پیش به طور یکجانبه به مشارکت در این توافق انتها داد و تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام نمود با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده هایشان عمل ننموده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

بایدن رییس جمهوری آمریکا بدون توجه به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشوری مسئولیت پذیر اعلام نموده است که در صورت لغو تمام تحریم های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می شود.

در همین حال دیپلمات های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا نمایند.

در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های انجام شده برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری فرایند گفت وگوها با هدف یافتن راه چاره هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

در این جلسه مقرر شد که ضمن تداوم تماس ها و گفت وگوها در سطح کارشناسی، روسای هیات ها به مدت چند روز برای رایزنی و مشورت به پایتخت ها عزیمت نموده و مذاکرات ظرف روزهای آینده مجددا از سر گرفته شود.

به گفته سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون و بایدن همچنین پیرامون اهمیت روابط دو کشور در راستای تقویت همکاری ها و ترویج ارزش های دو طرف در سراسر دنیا تاکید کردند. در حوزه مسائل سیاست خارجی آن ها پیرامون روسیه، چین و آخرین شرایط خروج نیروهای ناتو از افغانستان گفتگو کردند.

رهبران دو کشور تاکید کردند که با وجود چالش های مشترک مانند تغییرات اقلیمی و احیای اقتصاد دنیا از همه گیری ویروس کرونا شراکت انگلیس و آمریکا بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است.

نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری آمریکا همچنین در جریان نشست امروز منشور آتلانتیک مربوط به پیوند اتحاد میان دو سوی اقیانوس اطلس متعلق به سال 1941 را تمدید کردند. به گفته سخنگوی جانسون، این سند گواهی بر عمق همکاری های میان دو کشور است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1732

به "رایزنی جانسون و بایدن درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی جانسون و بایدن درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید