اندیشکده، رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به قابلیت بالای شیوع ویروس کرونا که فقیر و غنی نمی شناسد و هزینه بالای تولید واکسن آن، نوشت که برای ایمنی جمعی، باید همه در ساخت آن مشارکت و دسترسی جهانی به واکسن بدون قید و شرط باشد.

اندیشکده، رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله کوروش بزرگ، کریشنا کومار مدیر تحقیقات بین الملل اندیشکده آمریکایی رند به همراه دو تن از محققان این اندیشکده در مقاله ای درباره شرایط جهان پس از کشف احتمالی واکسن ویروس کرونا، نوشتند: رقابت برای تولید واکسن مقابله با بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونا به شدت در جریان است. تیم های مختلفی از نقاط مختلف جهان از جمله دانشگاه ها و نهادهای دولتی و بخش های خصوصی یا ترکیبی از این بخش ها در جستجو برای یافتن واکسن ایمن و موثر هستند.

در این مقاله آمده است: پیش بینی های خوشبینانه ای درباره تایید واکسن ظرف چندماه آینده وجود دارند اما بیشتر کارشناسان امیدوار نیستند تا میانه 2021 بتوان به واکسنی دست یافت. اما صرفنظر از دورنمای کشف دارو، اکنون زمان آن است که طرحی برای دوران پساواکسن تدوین شود.

این اندیشکده در ادامه با اشاره به مقتضیات دوران پسا کشف واکسن نوشت: فرایند کشف واکسن به خودی خود می تواند بر آنچه که پس از آن رخ می دهد، تاثیرگذار باشد. وقتی که سازمان بهداشت جهانی، فرانسه و آلمان اخیراً تلاش 8 میلیارد دلاری برای تسریع فرایند تولید واکسن در پیش دریافتد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که حتی اگر محققان تنها یک کشور بخصوص به واکسن مورد نظر برسند، این واکسن باید برای همه جهان در دسترس باشد.

اینگونه ابراز احساسات می تواند به واقعیت های ناخوشایند مالی و ژئوپولیتیکی منجر شود. هزینه تولید واکسن مقابله با یک بیماری عفونی می تواند به صدها میلیون دلار نیاز داشته باشد. بخش خصوصی انگیزه چنین هزینه سنگینی را بدون در اختیار دریافت حق انحصاری آن برای جبران هزینه های توسعه و تولید نخواهد داشت.

این اندیشکده در ادامه با اشاره به راهکارهای رفع این مشکل، نوشت: راهکارها باید شامل سوبسیدهای تحقیق و توسعه یا خرید مستقیم حق واکسن از سوی دولت ها، نهادهای بشردوستانه و یا سازمان های چندملیتی باشد. این امر انگیزه لازم برای نوآوری را فراهم می کند ضمن این که خریداران نیز این آزادی را خواهند داشت تا قیمت دارو را به گونه ای قیمت گذاری کنند که اهداف بهداشت عمومی محقق شوند. جایزه یا حق نوآوری داروها یا واکسن های جدید برای ایجاد ارتباط میان قیمت و انگیزه های تحقیق و توسعه پیشنهاد شده است.

بنا بر این گزارش، چنین مکانیزم های مبتکرانه ای برای واکسن در گذشته برای بیماری هایی مانند مالاریا نیز مطرح بودند اما از آنجایی که مالاریا بیشتر در کشورهای فقیر رایج بود و با توجه به ناتوانی این کشورها در پرداخت هزینه ها، انگیزه بخش خصوصی برای ورود به چنین هزینه های هنگفتی گرفته شد. اما اکنون همه کشورهای جهان اعم از فقیر و غنی درگیر پاندمی کووید-19 هستند.

در این گزارش با اشاره به اختلاف در توان یا ناتوانی کشورها برای تامین هزینه واکسن کووید-19 آمده است: با توجه به قابلیت کووید-19 در شیوع میان کشورها، باید مباحث لازم در افکار عمومی صورت گیرد تا این واکسیناسیون برای همه و تا رسیدن به مصونیت جمعی در اختیار باشد.

این مقاله تصریح می کند: این منطق برای ضرورت دسترسی جمعی به واکسن، مکانیزم نوین فوق را برای تعیین حقوق معنوی و مالی تولید و توزیع داروی واکشن ها را بیش از هر زمان دیگری، مناسب می داند.

به نوشته این کارشناسان، باعث شرمساری خواهد بود اگر گلوگاه های زنجیره تولید و تامین دارو به آنگونه ای که اکنون در زمینه تامین اقلام دارویی وجود دارند، مسائلی در فرایند دسترسی به این واکسن پس از کشف ایجاد کنند.

در این گزارش و در ادامه ارایه راهکارهای حل مسائل دوران پسا تولید واکسن کرونا، تاکید می کند: تولید باید به صورت جهانی باشد تا مانع از این گلوگاه ها شود و توزیع واکسن به کلینیک های محلی هم به راحتی صورت گیرد. کشورهای در حال توسعه نیز باید نقش عمده ای در تولید واکسن ایفا کنند مانند هند که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارو در جهان به شمار می رود.

این گزارش با اشاره به این که با وجود تنش های مالی و تجاری کنونی در جهان نباید برای این واکسن تعرفه وضع شود، می افزاید: اگر هم چندین واکسن برای آن وجود داشته باشد بخاطر ایمنی جمعی، باید موثرترین آنها برای توزیع انتخاب شود و به تفاوت قیمت در این میان توجه نشود. انسان های آسیب پذیر مانند بی خانمانان نیز باید واکسینه شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 20 تیر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1056

به "اندیشکده، رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید