درخواست اردوغان از مردمش برای تحریم کالاهای فرانسوی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایسنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه امروز، دوشنبه از مردم این کشور خواست تا کالاهای فرانسوی را تحریم کنند.

درخواست اردوغان از مردمش برای تحریم کالاهای فرانسوی

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ضمنً تداوم نقدها شدیدش از امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی اش به خاطر نگرشش در قبال مسلمان ها مطرح شده است.

همچنین به نقل از خبرگزاری آناتولی رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد: خطاب به مردم کشورم می گویم به هیچ وجه کالاهای ساخت فرانسه را نخرید.

اردوغان افزود: شکر خدا با زیرساخت های بهداشتی قوی کشورمان، تدابیر مناسب اتخاذ شده و فداکاری کارمندان حوزه سلامت نسبت به سایر کشورها (در مبارزه با کرونا) در شرایط بهتری قرار داریم.

وی ادامه داد: به تمام رهبران جهان می گویم بیایید اگر در فرانسه علیه مسلمانان ظلم می شود با همکاری یکدیگر به آنها کمک کنیم. این حملات با تشویق و حمایت رهبر فرانسه که به لحاظ عقلی نیاز به درمان دارد، آغاز شده است.

به گفته اردوغان، سیاست اسلام ستیزی و دشمنی با مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی توسط مقاماتی در سطح روسای دولت این کشورها حمایت می شود.

اردوغان خطاب به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: گویا در کشور شما آزادی دینی وجود داشت و دولت شما ضامن امنیت افرادی که فرایض دینی خود را به جا می آورند بود، پس چرا بیش از 100 نیروی پلیس به نماز صبح در یک مسجد یورش برد؟ شما تا به امروز چنین مواردی را در مورد ترکیه شنیده یا دیده اید؟ خیر، چون در ترکیه آزادی دینی به معنای واقعی کلمه وجود دارد. حوادث اخیر، توهین های صورت گرفته از سوی روسای دولت و یورش پلیس به مساجد هنگام اقامه نماز صبح اتفاقاتی عادی نیستند.

او ادامه داد: نژادپرستی و اسلام ستیزی یک حالت روان پریشی است که بدون توجه به شغل و موقعیت، توانایی های ذهنی و وجدان را دچار زوال می کند. مجلس اروپا که در هر موضوع مربوط به ترکیه اظهار نظر می کند، نمی تواند با نادیده دریافت اسلام ستیزی، چشم و گوش خود را به این مساله ببندد.

اردوغان روز شنبه گفته بود که ماکرون با مسلمان ها مشکل داشته و باید به لحاظ سلامت روانی معاینه شود.

در پی این موضعگیری اردوغان، فرانسه سفیرش را از آنکارا فراخواند. رئیس جمهوری ترکیه یک روز بعد از آن و امروز هم طی سخنرانی در آنکارا اظهارات مشابهی را اعلام کرد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1332

به "درخواست اردوغان از مردمش برای تحریم کالاهای فرانسوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اردوغان از مردمش برای تحریم کالاهای فرانسوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید