رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس جمهوری

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران : رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز، امروز با حضور حسن روحانی در بانک مرکزی انجام می گردد.

رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس جمهوری

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران در پنجاه و نهمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی در روز 26 دی ماه، سیاست گذاری پولی با اجرایی شدن بازار باز، وارد راستا جدیدی خواهد شد. تحت عملیات بازار باز، نرخ بهره بین بانکی و حجم نقدینگی با بازیگری جدید بانک مرکزی مدیریت می گردد. علاوه بر این، امروز پس از بیش از 5 ماه تاخیر، مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی نیز برگزار می گردد تا ترازنامه این بانک مورد آنالیز و تصویب قرار گیرد.

امروز پنجاه و نهمین مجمع بانک مرکزی برگزار می گردد. امسال، برخلاف رسم نانوشته ای که در طول سالیان اخیر ایجاد شده بود، مجمع در دهمین ماه سال تشکیل می گردد. در سالیان اخیر، معمولا مجمع سالانه این بانک در اسفند ماه برگزار شده بود. نکته مهمی که در این مجمع وجود دارد، شروع عملیات بازار باز و رونمایی از سامانه معاملاتی آن در حضور رئیس جمهور است.

رسم تاخیر

اگر قرار باشد طبق قانون عمل گردد، مجمع سالانه بانک مرکزی باید حداکثر تا 4 ماه پس از سرانجام سال مالی برگزار گردد. با توجه به اینکه سال مالی بانک مرکزی اسفند ماه پایان می یابد، در نتیجه مجمع این بانک باید حداکثر تا تیر ماه برگزار می شد. موعدی که در طول سال های متمادی، رعایت نشده است. در سرانجام اسفند ماه تمامی حساب های بانک بسته می گردد و ترازنامه بانک نیز حداقل یک ماه قبل از تشکیل مجمع به هیات نظارت تسلیم خواهد شد. طبق قانون، ترازنامه پس از تصویب مجمع عمومی به دولت تسلیم شده و در روزنامه رسمی درج می گردد. این بار تاریخ مجمع سالانه 26 دی ماه اعلام شده است. پس برگزاری مجمع با 177 روز تاخیر یا 5 ماه و 25 روز تاخیر در امسال همراه خواهد شد. البته شاید این یک پیشرفت نسبت به 3 سال قبلی باشد، چراکه در سال های 95، 96 و 97 مجمع در آخرین ماه سال برگزار شده بود. در طول 10 سال اخیر، تنها در سال 92، مجمع در مهلت قانونی برگزار و ترازنامه آن به تصویب رسیده است. در آن سال، مجمع عمومی بانک مرکزی در 13 تیر ماه تشکیل شده بود اما در سال های قبل و پس از آن نظم مشخصی دیده نمی گردد. آذر، دی، بهمن و اسفند ماه هایی بودند که برگزاری مجمع سالانه بانک مرکزی در آنها تجربه شده است.

مجمع عمومی بانک مرکزی با ریاست رئیس جمهور است. وزیر امور مالی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزیر بازرگانی(صنعت، معدن و تجارت) و یک نفر از وزرا به انتخاب هیات وزیران از اعضای اصلی مجمع هستند. براساس قانون پولی و بانکی کشور، مجمع عمومی بانک مرکزی دارای 5 وظیفه اصلی است: رسیدگی و اظهارنظر نسبت به گزارش وضع بانک، انتخاب هیات نظار، تصویب ترازنامه بانک و پیشنهاد تقسیم سود، تصویب گزارش سالانه و عملیات بانک، اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به نظریات و تصمیمات هیات نظار. هیات عامل و هیات نظار و بازرس دولت در مجمع عمومی حق رای ندارند. تصمیم های مجمع عمومی در صورتی معتبر است که اکثریت هر یک از دو گروه شورای پول و اعتبار و هیات نظار حاضر باشند.

شروع عملیات بازار باز

دوشنبه این هفته بانک مرکزی در یک اطلاعیه رسمی، از شروع به کار اجرای عملیات بازار باز اطلاع داد. امروز نیز در حضور رئیس جمهور، سامانه معاملاتی عملیات بازار به طور رسمی رونمایی خواهد شد تا از این پس، مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و کنترل نقدینگی، در ایران نیز به شیوه ای مدرن پیگیری و از حالت سنتی خارج گردد. بانک مرکزی با اجرای این عملیات به دنبال آن است که سیاست گذاری پولی را وارد ریل جدیدی کند و با هدف مدیریت سود در بازار بین بانکی، کنترل نقدینگی را به دست گیرد. بانک مرکزی با انجام این عملیات و حضور در بازار بدهی و اوراق دولتی، با خرید و فروش اوراق کریدور نرخ بهره را رهبری خواهد نمود. در این بازار بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز وثیقه دار می گردد و در هنگام نبود نقدینگی، بانک مرکزی با خرید اوراق، پول به بازار تزریق و از افزایش نرخ بهره جلوگیری می نماید. هنگامی هم که نرخ بهره از کف مورد نظر سیاست گذار در حال پایین رفتن باشد، بانک مرکزی با فروش اوراق و جمع آوری پول، از ارزان شدن پول و افت نرخ بهره ممانعت به عمل می آورد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 721

به "رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سامانه معاملاتی بازار باز با حضور رئیس جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید