سفر تحقیرآمیز؛ انتقاد رسانه ها از برخورد روسیه با هیئت افغانستان

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سفر هیئتی از دولت کابل برای حضور در نشست صلح مسکو به دلیل برخورد نامناسب دولت روسیه، موجی از انتقادها را در میان رسانه ها و مردم افغانستان برانگیخته است.

سفر تحقیرآمیز؛ انتقاد رسانه ها از برخورد روسیه با هیئت افغانستان

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، هیئت 12 نفره افغانستان متشکل از مقامات، رهبران احزاب و چهره های سیاسی این کشور درحالی برای شرکت در نشست مسکو راهی روسیه هستند که تشریفات و برنامه سفر این هیئت بلندپایه توسط کرملین سبب انتقاد رسانه ها و مردم افغانستان شده است.

سید طیب جواد سفیر افغانستان در روسیه، با ارسال نامه ای به وزارت خارجه این کشور درباره جزئیات برنامه این سفر شرح داده که هیئت افغانستان برای شرکت در این نشست باید آزمایش کرونا بدهند و نتایج آن را هنگام سفر با خود همراه داشته باشند.

درحالی که نشست فردا (28 اسفند) برگزار می گردد اما سفارت افغانستان تا به امروز اطلاعات رسمی و مشخصی در خصوص سناریوی نشست دریافت ننموده است.

به گزارش هشت صبح، محل این نشست، تالار کنفرانس مهمانخانه رئیس جمهور روسیه است و در این تالار تنها به اعضای رسمی هیئت افغانستان اجازه ورود داده می گردد و کسانی که آن ها را همراهی می کنند باید به هتل بازگردند.

گرداننده نشست ضمیر کابلوف کننده ویژه روسیه در امور افغانستان است و به کنندگی از هیئت افغانستان تنها یک نفر می تواند بصورت مختصر صحبت کند.

براساس نامه سفارت افغانستان، روسیه تنا هزینه های هتل 6 عضو برجسته هیئت افغانستان را می پردازد و هزینه های هتل کنند گان شورای عالی مصالحه و دولت افغانستان و افراد همراه ایشان بر عهده خود آن ها است.

مقامات روس همچنین از تهیه وسایل حمل و نقل برای هیئت افغانستان خودداری نموده اند و برای روسای هیئت که شامل روسای هیئت دولت، شورای عالی مصالحه و رجال برجسته می گردد، تسهیلاتی را فراهم نموده اند.

در بخش تشریفات نیز مقامات روسی از هیئت افغانستان در فرودگاه مسکو استقبال نمی کنند و روسای این هیئت از فرودگاه تا هتل و برگشت آن ها به فرودگاه تنها توسط سفیر افغانستان و دیپلمات های افغان مقیم سفارت همراهی خواهند شد.

سالن وی آی پی برای پذیرایی از هیئت افغانستان نیز تنها برای رجال برجسته عضو هیئت افغانستان آماده شده و هزینه آن برای افرادی که مربوط به شورای عالی مصالحه دولت افغانستان هستند باید توسط خود آن ها پرداخت گردد.

روس ها همچنین اظهارکردند که نشست تنها برای یک روز تنظیم شده، بنابراین بیرون از نشست با هیئت افغانستان ملاقات نخواهند کرد.

سفارت افغانستان در روسیه از وزارت خارجه کشور خواسته است که مراتب فوق را به اطلاع اعضای هیئت برسانند.

نحوه برخورد مقامات روس موجی از انتقادها را در افغانستان برانگیخته است و بعضی کارشناسان با حقارت بار خواندن برخورد روسیه با هیئت افغانستان آن را نشان دهنده آمادگی قدرت های جهانی برای عبور از اشرف غنی دانسته و اظهار می کنند که به نظر می رسد طرح آمریکا برای افغانستان از پیش نهایی شده باشد و نتیجه نشست های مسکو و استانبول نیز از پیش مشخص شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1635

به "سفر تحقیرآمیز؛ انتقاد رسانه ها از برخورد روسیه با هیئت افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر تحقیرآمیز؛ انتقاد رسانه ها از برخورد روسیه با هیئت افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید