معرفی انواع شیشه

به گزارش مجله کوروش بزرگ، http://up.sakhtemanchi.com/uploads/157536516589340.mp3

معرفی انواع شیشه

شیشه یکی از مصالح ساختمانی است که در کنار سایر مصالح در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند نور را از خود عبور دهد. ساختار مولکولی شیشه در حالت معمولی نامنظم است و وقتی آن را در دمای بالا حرارت می دهند به صورت مایع در آمده و قابل شگل گیری خواهد بود. شیشه ماده ای شنماینده است اما مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی نظیر اسیدها و بازها دارد. در دنیای مدرن امروز طراحان و معماران شیشه را در کنار سایر متریال ها مورد استفاده قرار می دهند و جلوه ای بی نظیر و متفاوت در ساختمان خلق می نمایند. شیشه برای مصارف گوناگون مانند ساخت درب، پنجره، اشیاء تزئینی و … به کار می رود و در انواع مختلف با ویژگی های متمایز در بازار به فروش می رسد.

شیشه از مواد اولیه نظیر سنگ آهک، سیلیس و کربنات دو سود تولید می گردد. برای افزایش مقاومت شیشه در برابر تغییرات مختلف آب و هوایی از تثبیت نماینده هایی نظیر اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، منیزیم، کلسیم، سرب و روی استفاده می گردد. اصولاً هنگام تولید شیشه یکسری حباب هایی ایجاد می شوند که با افزودن تصفیه نماینده ها می توان آنها را از بین برد. این تصفیه نماینده ها به صورت فیزیکی و شیمیایی می باشند که تصفیه نماینده های فیزیکی حباب های کوچک را با تولید حباب های بزرگ و تصفیه نماینده های شیمیایی با ایجاد یکسری ترکیبات حباب های کوچک را از بین می برند.

در پروسه تولید شیشه برای تغییر خواص آن از مواد افزودنی استفاده می گردد که به شرح زیر می باشند:

  • اکسید نقره برای تولید کریستال
  • فلدسپار به منظور افزایش مقاومت شیشه در برابر مواد شیمیایی
  • نیترات سدیم برای حذف رنگ سبز از شیشه
  • اکسید فلزات به منظور تولید شیشه رنگی
  • اکسید سزیم جهت جذب اشعه مادون قرمز
  • اکسید منگنز برای شفاف کردن شیشه و افزایش مقاومت آن در برابر شرایط مختلف جوی
  • خرده شیشه جهت تسریع عملیات ذوب مواد
  • اکسید سرب برای ساخت بلور و کریستال

انواع شیشه

شیشه رنگی

برای تولید شیشه رنگی به مواد اولیه یکسری مواد شیمیایی اضافه می نمایند. برای مثال برای ایجاد رنگ قرمز از اکسید مس و برای ایجاد رنگ آبی از اکسید کبالت و برای رنگ زرد از اکسید اورانیوم و کادمیوم استفاده می گردد. شیشه های رنگی در امور مختلف برای تزئین کاربرد دارند.

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره همانطور که از نامش پیداست از دو جداره شیشه که به موازات هم قرار گرفته اند و فاصله بین آنها با هوا یا مواد خشک نماینده پر شده تشکیل شده است. این شیشه ها عایق بسیار خوبی در برابر انتقال صوت و هوا می باشند و با استفاده از آنها می توان دمای اتاق را در حد تعادل نگه داشت. شیشه دوجداره در مکان های مختلف کاربرد دارد و به دلیل عدم انتقال گرما و سرما هوای محیط را در حد مطلوب حفظ می کند.

شیشه نشکن

شیشه نشکن از چند لایه شیشه (دو الی سه لایه) که تحت فشار و حرارت با استفاده از نایلون شفاف بهم چسبیده اند ساخته شده است. این شیشه ها برخلاف شیشه های معمولی که پس از خرد شدن به اطراف پراکنده می شوند نمی باشند بلکه لایه نایلونی که بین لایه های آن قرار گرفته مانع از پخش شدن تکه های شیشه می گردد. اصولاً برای شیشه خودروها و ویترین مغازه ها از این نوع شیشه استفاده می گردد. این شیشه ها به دلیل چند لایه بودن از انتقال سر و صدا و انرژی فرابنفش جلوگیری می نمایند. شیشه نشکن به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. در مکان هایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است استفاده از شیشه های نشکن بهترین گزینه در نظر گرفته می گردد. برای مثال شیشه خودروهای پلیس و ویترین مغازه های فروش اشیاء عتیقه از این نوع شیشه ساخته می شوند.

شیشه ضد آتش (شیشه پیرکس)

برای ضد آتش نمودن شیشه به مواد اولیه آن اکسید بوریک اضافه می گردد. البته مقدار سیلیس به کار رفته در تولید آن نیز در مقایسه با شیشه های معمولی بیشتر است. از این شیشه ها در مکان هایی که شیشه در معرض حرارت است استفاده می گردد از قبیل بخاری ها، شومبنه ها و … .

شیشه رفلکس

در شیشه رفلکس یک پوشش بازتاب نماینده نور بر روی یک سطح شیشه قرار می گیرد. این شیشه ها نور را انعکاس می دهند و نقش مهمی در کاهش حرارت ایفا می نمایند. شیشه های رفلکس بیشتر برای نماکاری ساختمان استفاده می شوند. وقتی از بیرون به این شیشه ها نگاه می کنیم تصویری از محیط اطراف را بر روی آنها می بینیم و داخل ساختمان قابل رویت نیست اما وقتی از داخل ساختمان به بیرون نگاه می کنیم به راحتی می توان بر محیط بیرون مسلط بود. شیشه های رفلکس در شب برعکس عمل کرده و به راحتی می توان داخل ساختمان را از پشت آنها مشاهده نمود. با استفاده از شیشه رفلکس میزان حرارت ناشی از خورشید در ساختمان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و نیازی به صرف هزینه های گزاف برای رفع آن نمی باشد.

شیشه کریستال

برای ایجاد ظاهری شفاف و بسیار درخشنده به شیشه و کریستالی نمودن آن از اکسید سرب استفاده می گردد. شیشه کریستالی جزء شیشه های سیلیکاتی است که از سختی بسیار کمی برخوردار است. این شیشه ها را می توان تراش داد و برای ساخت ظروف استفاده نمود.

شیشه سکوریت (شیشه میرال)

شیشه میرال چیست؟ شیشه میرال همان شیشه سکوریت می باشد. از آن جایی که اولین کارخانه در ایران با نام میرال به تولید این شیشه مشغول بود، شیشه سکوریت نیز تا مدت ها با این نام شناخته می شد. شیشه سکوریت در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می گردد. این شیشه ها اگر بشنمایند به قطعات ریزی تبدیل می شوند که لبه آنها تیز نبوده و آسیبی به اطراف وارد نمی کند. شیشه سکوریت اصولاً برای شیشه درب های اتومبیل و ویترین مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت، بر حسب ضخامت، ابعاد، مات یا غیر مات بودن و میزان مقاومت در برابر حرارت به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. برای خرید شیشه سکوریت، توجه به تمامی این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. شیشه سکوریت شیمیایی، نمونه ای از شیشه های سکوریت می باشد که در طی مراحل تولید آن، شیشه به جای فرآیند حرارتی با استفاده از فرآیندهای شیمیایی سکوریت می گردد. استفاده از این روش برای شیشه هایی با ضخامت یک، دو و سه میلیمتری صورت می گیرد.

شیشه خم

شیشه خم همانطور که از نامش پیداست به صورت قوسی شکل بوده و برای انواع پروژه های معماری مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه ها با ایجاد هارمونی و هماهنگی در دید جذابیت و زیبایی را به ارمغان می آورند.

شیشه تاشو

شیشه تاشو یا شیشه آکاردئونی نمونه ای دیگر از انواع شیشه ها می باشد که امکان جمع کردن آن ها در یک طرف وجود دارد. از این رو استفاده از آنها برای فضایی مانند بالکن، آلاچیق و بهار خواب مناسب است.

شیشه سندبلاست

سندبلاست شیشه چیست؟ شیشه سندبلاست نمونه ای از شیشه هایی است که با استفاده از روش سندبلاست یا ماسه سابی، نسبت به زنگ زدایی شیشه اقدام می گردد.

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ما به بیان آن پرداختیم، معرفی انواع شیشه ساختمانی و قیمت آن ها می باشد. امروزه نه تنها انواع مختلفی از شیشه های ساختمانی در دسترس می باشد، بلکه راهکارهایی برای تزئین آن ها نیز وجود دارد. برای مثال استفاده از انواع مات نماینده شیشه در انواع شیشه مات کن ساده و شیشه مات کن رنگی می تواند نه تنها ایده ای کاربردی بلکه دکوراتیو نیز باشد. برای مثال استفاده از شیشه مات کن های رنگی می تواند نمای زیبایی ایجاد کند. در صورتی که این مطلب برای شما کاربردی و مفید بوده است، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

انواع شیشه کدام اند؟

شیشه رنگی، شیشه دوجداره، شیشه نشکن، شیشه ضد آتش(پیرکس)، شیشه رفلکس، شیشه کریستال، شیشه سکوریت(میرال)، شیشه خم، شیشه تاشو، شیشه سند بلاست

شیشه نشکن چیست؟

شیشه نشکن به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. در مکان هایی که بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است استفاده از شیشه های نشکن بهترین گزینه در نظر گرفته می گردد

قیمت انواع شیشه چقدر است؟

برای استعلام به روز قیمت شیشه کلیک کنید.

چه زمانی از شیشه ضد آتش استفاده می گردد؟

از این شیشه ها در مکان هایی که شیشه در معرض حرارت است از قبیل بخاری ها و شومینه ها استفاده می گردد.

شیشه سکوریت چیست؟

این شیشه در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می گردد. این شیشه ها اگر بشنمایند به قطعات ریزی تبدیل می شوند که لبه آنها تیز نبوده و آسیبی به اطراف وارد نمی کند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 716

به "معرفی انواع شیشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع شیشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید