10 ترفند اعتماد به نفس برای افراد خجالتی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، آیا در کارهای گروهی احساس عصبی بودن یا ناراحتی می کنید؟ آیا نسبت به هر کاری که انجام می دهید احساس خجالت و دستپاچگی می کنید؟ اگر به این سؤالات پاسخ مثبت داده اید هیچ اشکالی ندارد، احتمالاً حداقل از نظر اجتماعی کمی بی دست و پا و خجالتی هستید و به چند ترفند اعتماد به نفس احتیاج دارید.

10 ترفند اعتماد به نفس برای افراد خجالتی

این ترفندهای ساده را دنبال کنید تا اعتماد به نفس بیشتری به دست آورید و یک بار برای همواره بر ناهنجاری های اجتماعی غلبه کنید.

1. بدانید که تنها نیستید

تقریباً همه گهگاه نگران این هستند که در اجتماع و از نظر اجتماعی ناجور به نظر برسند. ممکن است فکر کنید این فقط شما هستید که رنج می کشید، اما اشتباه می کنید. شاید حتی فردی که با او گفتگوی ناخوشایندی دارید نیز احساس ناامنی و ناراحتی می نماید. همه ما می خواهیم مورد پسند واقع شویم و همه نگران این هستیم که اینطور نباشیم.

2. درک کنید که بیشتر درونی است

حتما متقاعد شده اید که همه متوجه خنده های ناخوشایند شما شده اند یا روزها درباره چیز عجیبی که گفتید شوخی می سازند، اما این چیزی نیست که آنها واقعا متوجه شده باشند. حقیقت این است که شما مرکز جهان نیستید. هیچ کس روی ناراحتی شما تمرکز نمی نماید. هیچ کس متوجه عرق کردن شما نمی گردد. مردم در جهانی خودشان گرفتار شده اند و زمان کافی برای فکر کردن به لکنت شما را ندارند.

3. روی شخصی دیگر تمرکز کنید

به جای اینکه همواره نگران نحوه برخورد خود باشید، در حین صحبت کردن به طرف مقابل فکر کنید. چه احساسی دارند؟ آنها چه می گویند؟ آیا آنها هم ناراحت هستند؟ به جای خودتان روی طرف مقابل تمرکز کنید. اگر خود را از کانون توجه خود خارج کنید، بلافاصله احساس اضطراب کمتری خواهید کرد.

4. آن را جعل کنید تا زمانی که آن را بسازید

وانمود کنید که مهارت های اجتماعی بالایی دارید. حتی در حال مرگ هم اجازه ندهید در بیرون چیزی نشان داده گردد. لبخند بزنید، تماس چشمی برقرار کنید و به مردم سلام کنید. تحقیقات نشان داده است که شما در واقع می توانید احساس خود را با رفتار خود تغییر دهید. اگر به مقدار کافی لبخند بزنید، مطمئناً شادتر خواهید بود. اگر با اعتماد به نفس رفتار کنید، به مرور زمان اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. بنابراین تا زمانی که به مهارت های مورد احتیاج خود تسلط ندارید، فقط وانمود کنید! سخت تر از آنچه هست به نظر می رسد. دفعه بعد که متوجه شدید مضطرب شدید، آن را امتحان کنید.

5. تمرین کنید

درست مانند هر مهارت دیگری در زندگی، با تمرین بهتر می شوید. بنابراین حتی اگر این فکر باعث می گردد که شما دست پاچه شوید، موقعیت های اجتماعی بیشتری برای تمرین پیدا کنید. خودتان را در موقعیت هایی قرار دهید که باعث ناراحتی شما می شوند زیرا این خود نوعی ترفند اعتماد به نفس است. نگران نباشید - پس از مدتی احساس ناراحتی زیادی نخواهید کرد. با تمرین راحت تر می گردد. حتی اگر هرگز از گروه های بزرگ لذت نمی برید، می توانید به خودتان یاد بدهید که در آنها کار کنید.

6. در کلاس های خودسازی شرکت کنید

باید بداهه نوازی را یاد بگیرید. بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی شما ناشی از تفکر بیش از حد است. بنابراین به جای فکر کردن بیش از حد، به خود بیاموزید که در لحظه باشید. یک کلاس خودسازی روشی عالی برای یادگیری این مهارت است و این به نکته شماره 3 یاری می نماید زیرا مهارت های تازه خود را با گروهی از افراد تمرین خواهید کرد!

7. یک دوست اجتماعی ماهر پیدا کنید

آیا دوستی دارید که اجتماعی و محبوب باشد؟ بیشتر اوقات با آن شخص معاشرت داشته باشید. رویدادهای اجتماعی را با او همراهی کنید. از آنها بخواهید شما را به مردم معرفی نمایند و رفتار آنها را مشاهده کنید. به صحبت های کوچکی که دوستتان با افراد دیگر راه می اندازد، دقت کنید. با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که شما آغازگر مکالمه باشید.

8. سوالات زیادی بپرسید

هر زمان که احساس ناخوشایندی داشتید، به جای سکوت با حرف زدن و پرسیدن سوال ادامه دهید. نه تنها فشار را به روی طرف مقابل می گذارید تا مدتی صحبت کند، بلکه چیزی در خصوص او نیز خواهید آموخت. هر چه بیشتر بدانید، بیشتر می توانید به طور طبیعی صحبت کنید. به علاوه، مردم دوست دارند در خصوص خودشان صحبت نمایند. از این واقعیت بهره ببرید.

9. خوب پاسخ دهید

هر کسی کاری انجام می دهد که هر از گاهی باعث خجالت او می گردد. حتی مطمئن ترین فرد جهان هم چیزی گفته یا انجام داده که شرایط را ناخوشایند نموده است. تفاوت بین فرد با اعتماد به نفس و فرد خجالتی در نحوه واکنش آنهاست. فرد با این ترفند اعتماد به نفس توجه را به لحظه ناخوشایند جلب نمی نماید. فرد با اعتماد به نفس به این موضوع نمی پردازد یا خود را سرزنش نمی نماید. لحظه می گذرد و فراموش می گردد. با این حال، فردی که از نظر اجتماعی بی دست و پا است، بر روی خطای خود تمرکز می نماید که آن را برای همه افراد درگیر بدتر می نماید. گذشته ها گذشته است. یاد بگیرید که ادامه دهید.

10. آرامش را تمرین کنید

تا جایی که می توانید، آرامش را تمرین کنید. ببینید چه چیزی برای شما کار می نماید. یوگا، مدیتیشن و وان حمام از داروهای رایج تسکین دهنده استرس هستند. نفس عمیق بکشید تا خود را آرام کنید. هر چه بیشتر آن را تمرین کنید.

برای اینکه آرام باشید، بدانید زمانی که در یک موقعیت اجتماعی احساس فشار می کنید، بهتر می توانید خود را آرام کنید. به عنوان مثال، اگر در طول استراحت های خود نفس های عمیق را تمرین می کنید، همین نفس های عمیق زمانی که احساس اضطراب شدید می کنید ممکن است به شما این امکان را بدهد که آن را تغییر دهید.

اگر این چند ترفند اعتماد به نفس را دنبال کنید، در راه تبدیل شدن به فردی با اعتماد به نفس تر خواهید بود. آن فرد بی دست و پای غیر اجتماعی که قبلاً می شناختید دیگر پشت سر شما خواهد بود. اکنون، کمی زمان می برد و هیچ چیز یک شبه تغییر نخواهد کرد. ولی ارزشش را دارد. می توانید مکالمه داشته باشید، از کارهای اجتماعی لذت ببرید و حتی منتظر دعوت نامه های مهمانی باشید. پس به جای اینکه تا آخر عمر خود را در خانه حبس کنید، بیرون بروید و یاد بگیرید که در این جهانی بزرگ زندگی کنید. چیزهای زیادی برای تجربه کردن وجود دارد و افراد بزرگ زیادی برای تعامل وجود دارند. شما نباید آن را از دست بدهید فقط به این علت که می ترسید کاری شرم آور انجام دهید.

منبع:

aconsciousrethink

منبع: هفت گنج
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2028

به "10 ترفند اعتماد به نفس برای افراد خجالتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند اعتماد به نفس برای افراد خجالتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید